Odłóż kapitał na przyszłość! | adamrymarczyk | e-blogi.pl
Blog adamrymarczyk
Odłóż kapitał na przyszłość! 2015-04-20


Nasz system emerytalny jest tak niepewny, że nawet będąc zatrudnionym na umowę o pracę opiewającą na przeciętną kwotę wynagrodzenia(powiedźmy z 3 - 4 tysiące złotych brutto), nie możemy być pewni, że po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymamy naszą emeryturę.

Dlatego sami już dziś powinniśmy zadbać o to, aby w przyszłości przykładem niemieckich emerytów zwiedzać świat i nie martwić się, czy starczy nam pieniędzy na każdy kolejny dzień naszego życia. Jak to zrobić?

Odkładaj co miesiąc

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, bo zawsze znajdą się jakieś wydatki, które trzeba będzie sfinansować. Ustal sobie jednak realny dla ciebie plan oszczędzania i postaraj się co miesiąc odkładać taką kwotę. Eksperci wyliczają w bardzo ogólny sposób, że od rozpoczęcia pierwszej pracy w wieku 24 lat, powinno się miesięcznie odkładać 400 zł, aby w przyszłości mieć za co żyć.

Ty możesz ustalić własną kwotę. Liczyć będzie się sam fakt, że odkładasz pieniądze na przyszłość. Pamiętaj tylko, żeby postarać się nic nie zabierać z odłożonej kwoty!

Inwestowanie

Nie chowaj swoich oszczędności do przysłowiowej skarpety. Wszystko, co odkładasz na przyszłość, zainwestuj w bezpieczny produkt bankowy, na przykład załóż lokatę. Stopy procentowe są obecnie niskie, ale sytuacja na przestrzeni kilkudziesięciu lat z pewnością się zmieni. Pamiętaj także, że wkładając większą sumę pieniędzy, na dłuży okres, jesteś w stanie wynegocjować lepszą stopę procentową.

Kupuj porządne rzeczy

By nie musieć przeznaczać odłożonej kwoty na przyszłość na kupowanie sprzętów, remont mieszkania czy nowe części do samochodu, zakup każdej rzeczy traktuj w kategoriach inwestycji. Czasem o wiele bardziej opłaca się kupić droższą rzecz, która będzie o wiele wytrzymalsza. Podejmuj decyzje zakupowe z rozsądkiem.

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

Robisz coś, co jest twoim hobby, sprawia ci przyjemność, a mógłbyś z tego czerpać dodatkowy dochód? Być może tworzysz genialne modele samolotów? Sprzedaj je, bądź ogłoś się jako modelarz w internecie. Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]