Budżet domowy, czyli domowe wydatki pod kontrolą | adamrymarczyk | e-blogi.pl
Blog adamrymarczyk
Budżet domowy, czyli domowe wydatki pod kontrolą 2015-06-05

Prowadzenie budżetu domowego może naprawdę wiele zmienić w Twoim życiu. Zbieranie rachunków wydaje się być błache, ale szybko to zdanie można zmienić, gdy zobaczymy na „papierze” na co idą nasze pieniądze. Prowadząc domowy budżet zobaczymy także, na co wydajemy najwięcej. Będziemy mieć pełnowartościowy obraz sytuacji.


W budżecie domowym nie tylko prowadzimy systematyczną ewidencję naszych wydatków i kosztów, rachunków etc. Za pomocą budżetu domowego możemy planować na co wydamy nasze pieniądze w przyszłości, dzięki zgromadzonym oszczędnościom.


Budżet domowy pozwala nam na trzymanie pieniędzy w ryzach. Nie będziemy musieli się zastanawiać, na co wydaliśmy w tym miesiącu tyle pieniędzy tylko będziemy mieli jasno zaplanowane wydatki oraz cele, na które przeznaczamy nasze pieniądze.
Oszczędzaj, dzięki budżetowi domowemu


Wiedząc to musimy sobie zdać sprawę, z tego że musimy kontrolować wydatki, a nie odwrotnie. Aby móc rozpocząć spisywanie wydatków oraz planować wydatki w przyszłości, potrzebujemy mieć gdzie je zapisać. Ja polecam arkusz kalkulacyjny excel, w którym podzielić można tabelki na odpowiednie tematyczne komórki.


Może nam również pomóc aplikacja finansowa, która będzie niektóre rzeczy automatycznie wyliczać. Jednak czasem lepiej jest postawić na proste rozwiązanie. W aplikacji bądź w excelu musimy stworzyć kolumny z wydatkami stałymi jak, rachunki za prąd czy gaz, w kolejnej wpisujemy nasze zarobki, oraz wydatki, które były nie zaplanowane.


Może to być np. zakup pralki, ponieważ stara się zepsuła. Co miesiąc wszystko podliczamy, a to co nam zostało, co nie zostało wydane przeznaczamy na oszczędności. 


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]