Finanse osobiste. Jak je zaplanować? | adamrymarczyk | e-blogi.pl
Blog adamrymarczyk
Finanse osobiste. Jak je zaplanować? 2015-06-12

Nie raz powtarzałem na blogu, że dobry plan finansowy to połowa sukcesu. Dzięki niemu możemy przejść łagodnie, pod względem finansowym, różne sytuacje życiowe i kryzysowe oraz pomału się wzbogacać. Co jest w takim razie najważniejsze w planowaniu finansów osobistych?


Każdy plan odzwierciedla jakieś cele. Ty też musisz mieć swoje własne cele finansowe, jakąś motywację. Może to być podróż dookoła świata, może to być nowe mieszkanie lub wymarzony samochód. Cele nie muszą być takie duże. Można też postawić cele średniodystansowe i o krótkim horyzoncie czasowym. Cele koniecznie należy napisać na kartce, aby zapamiętać go na kilka lat do przodu.


Następnie musimy przemyśleć sobie ile jesteśmy w stanie oszczędzić na przykład w okresie miesięcznym czy tygodniowym. Obok głównego celu zapisujemy sobie ile będziemy przeznaczać miesięcznie na poczet oszczędnościowy.W planie nie warto pomijać emerytury, chociaż jest to temat na inny artykuł. I nim zajmę się w kolejnych postach. Na razie chodzi o to, by zapisać sobie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć miesięcznie na emeryturę i policzyć ile będzie to wynosić np. za 40 lat.


Gdzie szukać oszczędności?


Należy dokładnie myśleć o tym co i ile kupujemy. Może niepotrzebnie chcemy kupić jakiś drogi przedmiot? Lepiej jest odkładać zakupy na później, bo po jakimś czasie okaże, się że ten drogi przedmiot nie jest już nam potrzebny. Poszukać można tańszych dostawców mediów oraz można rozważyć przeprowadzkę do tańszego mieszkania. 


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]