adamrymarczyk | e-blogi.pl
Blog adamrymarczyk
Lokata - dobry produkt finansowy na pomnażanie kapitału? 2015-01-26


Lokata jest jedną z najstarszych i najbardziej typowych form oszczędzania kapitału. Pieniądze lokuje się w banku, czyli się je deponuje, a bank w zamian za to nagradza właściciela lokaty odsetkami od wkładu kapitałowego.

Plusy lokaty:
- stabilność,
- bezpieczeństwo - wkład lokaty obecnie jest gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - oznacza to, że w przypadku upadłości banku, deponent odzyska swój wkład do wysokości 100 tysięcy euro, kwota powyżej tej wartości jest już dochodzona na drodze sądowej,
- łatwość założenia - większość można założyć przez internet.

Minusy lokaty:

- małe oprocentowanie zależne od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej - obecnie stopy procentowe są bardzo niskie, więc zwykłe lokaty wahają się co najwyżej do 3 procent w skali roku,
- konieczność ulokowania kapitału na jakiś czas i kapitalizacja odsetek dopiero na koniec tego okresu - odsetek nie można wcześniej spieniężyć, a wyciągnięcie wkładu wcześniej często wiąże się z utratą odsetek,
- bank nie pozwoli nam za dużo zarobić na tej lokacie, bo sam zarabia na różnicy jaką otrzymuje ze stopy lokaty, a stopy kredytu.

Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z inwestowaniem, to możecie zacząć od lokat. Chociaż w obecnej sytuacji lokowanie kapitału na tak słabo oprocentowanej lokacie nie przyniesie wam wysokiej stopy zwrotu.


Czym jest planowanie i zarządzanie finansami? 2015-01-15

Teoria naukowa dotycząca planowania i zarządzania finansami jest obszerna. Na temat samego planowania i zarządzania można już powiedzieć wiele, a kiedy doda się do tego kategorię finansów, to już można zrobić z tego specjalizację na studiach.


Czym jest planowanie finansami?


Planowanie jest to po prostu, skrótowo rzecz ujmując stworzenie i ustalenie planu dla naszego kapitału. Można w tym planie zawrzeć oczekiwane przychody pieniężne (np. wynagrodzenie), dostępne środki (na rachunku bankowym i w skarpecie :) ), oszczędności (na rachunkach oszczędnościowych, obligacjach, lokatach etc.), spodziewane większe wydatki, zobowiązania (kredyty, pożyczki, zapomogi) oraz należności (pożyczki udzielone innym, planowany zwrot z podatku, odszkodowanie itp.).


Dzięki syntetycznie wykonanemu swoistemu budżetowi, będziecie wiedzieli, ile możecie przeznaczyć środków finansowych. Plan powinien także obejmować na przykład zakładane cele finansowe (na przykład ile chcielibyście zaoszczędzić przez najbliższy rok), sposoby pozyskania dodatkowych środków, koszty alternatywne czy ocenę ryzyka finansowego, a raczej akceptowany dla was poziom ryzyka przy danych instrumentach finansowych i danej stopie zwrotu z inwestycji.


Plan finansowy


Sporządzenie kompletnego planu wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wysokich umiejętności analitycznych, predykcyjnych oraz czasem kreatywności i otwartości na poszukiwanie oryginalnych rozwiązań.

Zarządzanie finansami to z kolei takie obracanie pieniędzmi, aby otrzymać wymaganą stopę zwrotu. Zarządzanie wiąże się z planowaniem, gdyż plan stanowi podstawę działań i czasami nawet planowanie traktuje się jako jedną ze składowych funkcji zarządzania. Nie wchodząc jednak w teorię zarządzania, można powiedzieć, że zarządzanie finansami będzie swoistą realizacją stworzonego wcześniej planu finansowego. Zarządzanie będzie wymagało także kontroli, która będzie z kolei pozwalała określić, w jakim stopniu zrealizowaliście swój główny cel, ile jeszcze musicie się postarać, by zdobyć potrzebne środki oraz czy przestrzegane jest przez was akceptowany próg ryzyka finansowego.

Choć to wszystko brzmi pewnie nieco skomplikowanie, jeśli zaczniecie t praktykować, to stanie się proste.Witajcie na moim blogu! 2015-01-14Od dziś zaczynam wzbogacanie waszej wiedzy finansowej. Ten blog będzie poświęcony planowaniu i zarządzaniu finansami. Spróbuję przekazać wam wiedzę, o jakiej dowiadują się studenci ekonomii oraz finansów. Nauczycie się odróżniać produkty finansowe oraz sami zaczniecie inwestować wasze pieniądze. Nie będziecie musieli nikogo prosić o radę, bo sami wszystko będziecie wiedzieć. :) Fantastyczne, prawda?

Zapraszam was do stałego śledzenia mojego bloga oraz do aktywności.


Komentarze będą dla mnie źródłem do samooceny oraz doskonalenia się w sztuce blogowania. Zapraszam na posty.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]