adamrymarczyk | e-blogi.pl
Blog adamrymarczyk
Lokaty bankowe, a zyski 2015-06-18

Często zapominamy, że nasz zebrany dotychczasowy majątek możemy ulokować na lokacie. To rozwiązanie na osiągnięcie zysku jest dość popularne w Polsce, ponieważ daje stabilność użytkownikom. Znaleźć można także atrakcyjne oferty na założenie lokaty. Czy to się rzeczywiście opłaca?


Przy zakładaniu lokaty konieczne jest sprawdzenie oprocentowania lokaty i terminu lokaty. Podawane oprocentowanie jest wartością w skali rocznej, a wiele lokat zakładanych jest na kilka miesięcy. To może mylić podczas obliczania realnego zysku z lokaty. Po drugie zaś przy zakładaniu lokaty należy zwrócić uwagę jak kapitalizowane są odsetki. Najczęściej w bankach następuje kapitalizacja co miesiąc. W praktyce oznacza to dokładanie zysku z odsetek co miesiąc do naszego konta.


Niestety od kilku lat mamy do czynienia z tak zwanym podatkiem Belki, czyli podatek od dochodów z lokat i innego rodzaju kapitałów. Podatek ten jest wysoki i wynosi aż 19%. Nie musimy płacić tego podatku osobiście. Wykonuje go za nas bank co miesiąc, więc nie musimy się dodatkowo martwić o jakieś opłaty nas obciążające nasz czas.


Czy warto zakładać lokatę?


Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich wymienionych wyżej czynników możemy wiedzieć ile wyniesie nasz zysk z założenia lokaty. Oprócz tego dochodzi inflacja. Im więcej tych czynników tym nasz zysk maleje w oczach.. Jednak mimo wszystko warto przejrzeć oferty bankowe i zaplanować lokowanie swoich finansów.
Finanse osobiste. Jak je zaplanować? 2015-06-12

Nie raz powtarzałem na blogu, że dobry plan finansowy to połowa sukcesu. Dzięki niemu możemy przejść łagodnie, pod względem finansowym, różne sytuacje życiowe i kryzysowe oraz pomału się wzbogacać. Co jest w takim razie najważniejsze w planowaniu finansów osobistych?


Każdy plan odzwierciedla jakieś cele. Ty też musisz mieć swoje własne cele finansowe, jakąś motywację. Może to być podróż dookoła świata, może to być nowe mieszkanie lub wymarzony samochód. Cele nie muszą być takie duże. Można też postawić cele średniodystansowe i o krótkim horyzoncie czasowym. Cele koniecznie należy napisać na kartce, aby zapamiętać go na kilka lat do przodu.


Następnie musimy przemyśleć sobie ile jesteśmy w stanie oszczędzić na przykład w okresie miesięcznym czy tygodniowym. Obok głównego celu zapisujemy sobie ile będziemy przeznaczać miesięcznie na poczet oszczędnościowy.W planie nie warto pomijać emerytury, chociaż jest to temat na inny artykuł. I nim zajmę się w kolejnych postach. Na razie chodzi o to, by zapisać sobie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć miesięcznie na emeryturę i policzyć ile będzie to wynosić np. za 40 lat.


Gdzie szukać oszczędności?


Należy dokładnie myśleć o tym co i ile kupujemy. Może niepotrzebnie chcemy kupić jakiś drogi przedmiot? Lepiej jest odkładać zakupy na później, bo po jakimś czasie okaże, się że ten drogi przedmiot nie jest już nam potrzebny. Poszukać można tańszych dostawców mediów oraz można rozważyć przeprowadzkę do tańszego mieszkania. 


Mądre planowanie finansów, czyli zasady którymi warto się kierować aby mieć więcej pieniędzy 2015-06-08

Witam czytelników. Dzisiejszy temat powinien zainteresować te osoby, którym naprawdę zależy na oszczędzaniu pieniędzy w taki sposób, aby zaczęły zarabiać. Tylko porządny i przemyślany plan pozwoli na stabilizację finansów i zmniejszenie ciągłego problemu zbyt dużego wydawania pieniędzy.


W poniższym artykule chciałbym przedstawić kilka wskazówek, porad, które może pomogą każdemu przeciętnemu Kowalskiemu na zainteresowanie się planowaniem swoich funduszy, oszczędzaniem i zarabianiem.


Dobry plan finansowy


Aby stworzyć dobry plan finansowy, którego będziemy się trzymać, należy uświadomić sobie kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy opisać swój dotychczasowy majątek oraz swoje wydatki, np. miesięczne. Czyli skąd dostajemy pieniądze np. praca oraz na co wydajemy np. spłata kredytu.


Następnie musimy się zastanowić skąd weźmiemy lub skąd możemy, powiększyć nasz dochód. Odpowiedzmy na pytanie: co możemy zrobić, aby wydatki były mniejsze, a tym samym zarobki większe?Jeśli jesteśmy – niestety – posiadaczami długów, w planie finansowym powinniśmy ująć sposoby na lepszą spłatę długów. Może jest sposób na szybką spłatę długów, może warto udać się do firmy zajmującej się windykacją?


W planie warto ująć inwestycje. Wiele osób nie inwestuje w nic. A przecież są do wyboru inwestycje krótki i długoterminowe, lokaty, które pomału zwiększą nasz majątek.  Dużym problemem w każdym planie finansowym jest emerytura. Niestety każdy człowiek musi sobie sam zaplanować emeryturę zawczasu. Im szybciej o tym pomyślimy tym lepiej będą wyglądać nasze finanse w przyszłości. 


Budżet domowy, czyli domowe wydatki pod kontrolą 2015-06-05

Prowadzenie budżetu domowego może naprawdę wiele zmienić w Twoim życiu. Zbieranie rachunków wydaje się być błache, ale szybko to zdanie można zmienić, gdy zobaczymy na „papierze” na co idą nasze pieniądze. Prowadząc domowy budżet zobaczymy także, na co wydajemy najwięcej. Będziemy mieć pełnowartościowy obraz sytuacji.


W budżecie domowym nie tylko prowadzimy systematyczną ewidencję naszych wydatków i kosztów, rachunków etc. Za pomocą budżetu domowego możemy planować na co wydamy nasze pieniądze w przyszłości, dzięki zgromadzonym oszczędnościom.


Budżet domowy pozwala nam na trzymanie pieniędzy w ryzach. Nie będziemy musieli się zastanawiać, na co wydaliśmy w tym miesiącu tyle pieniędzy tylko będziemy mieli jasno zaplanowane wydatki oraz cele, na które przeznaczamy nasze pieniądze.
Oszczędzaj, dzięki budżetowi domowemu


Wiedząc to musimy sobie zdać sprawę, z tego że musimy kontrolować wydatki, a nie odwrotnie. Aby móc rozpocząć spisywanie wydatków oraz planować wydatki w przyszłości, potrzebujemy mieć gdzie je zapisać. Ja polecam arkusz kalkulacyjny excel, w którym podzielić można tabelki na odpowiednie tematyczne komórki.


Może nam również pomóc aplikacja finansowa, która będzie niektóre rzeczy automatycznie wyliczać. Jednak czasem lepiej jest postawić na proste rozwiązanie. W aplikacji bądź w excelu musimy stworzyć kolumny z wydatkami stałymi jak, rachunki za prąd czy gaz, w kolejnej wpisujemy nasze zarobki, oraz wydatki, które były nie zaplanowane.


Może to być np. zakup pralki, ponieważ stara się zepsuła. Co miesiąc wszystko podliczamy, a to co nam zostało, co nie zostało wydane przeznaczamy na oszczędności. 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]